Slavia Praha

SK Slavia Praha je nejstarší sportovní klub u nás, jenž jako první v sobě organizoval fotbalové mužstvo. Datum přesného založení není známo, nicméně písemná zmínka je nalezena již v tisku z roku 1892.
 

Fotbalový klub existuje ve Slavii od roku 1895. Vedle tohoto fotbalového sdružuje sportovní klub (SK) Slavia ještě mnoho dalších odvětví - hokej, rugby, házenou, tenis, volejbal,... Zde však jde o Slavii fotbalovou. A té se budu nadále věnovat.

Klubovými barvami jsou červená a bílá. Ve své historii získali tito červenobílí 16 titulů mistra ligy, 20 krát byli druzí a 7 krát třetí. Vyhráli sedmkrát Český pohár. V Evropě se zapsali jedním vítězstvím ve Středoevropském poháru, semifinálovou účastí v Poháru UEFA, též čtvrtfinálovou účastí v Poháru UEFA a PVP. Na podzim 2007 hráli v Lize mistrů s Arsenalem Londýn, FC Sevillou a Steauou Bukurešť.

Nejvyšším rozdílem v soutěžním utkání zvítězili proti Českým Budějovicím, a to 15:1. Nejtěžší prohru utržili v poměru 1:7 - s Baníkem Ostrava a se Slovanem Nitra.

Celkově nejdelší období bez porážky, v počtu 27 zápasů, se událo v rozmezí let 1928 - 30. Na domácím stadionu dokázali za sebou slávisté nejvícekrát neprohrát 32x a to v období jaro 1998 až 2000.

Mezi nejslavnější hráče historie tohoto klubu se řadí Jan Košek, František Svoboda, Antonín Puč, František Plánička, Antonín a Vojtěch Bradáčovi, Josef Bican, Vlastimil Kopecký, Ota Hemele, František Veselý, Peter Herda, Ivo Knoflíček a Pavel Kuka.

Fotbalová Slavia je akciovou společností, majoritu vlastní p. Doležal a Rosen. Předseda představenstva a.s. a generální ředitel. Trenérem je od jara 2005 Karel Jarolím. Manažerem pro komunikaci je O. Zlámal. Fanoušci jsou sdruženi v odboru přátel či Fanklubu.

Dlouholetou bolestí klubu byla otázka stadionu. Do padesátých let měl vlastní stadion na Letné. Za známých okolností byl nuceně přesunut do Vršovic, kde až do roku 2000 užíval s malou přestávkou stadion Eden. V letech 2000-08 Slavia využívala stadion E. Rošického na Strahově. V květnu 2008 se vrací do nového Edenu, ve kterém hned po jeho otevření oslavila mistrovský titul a v další sezóně 2008/09 jej před nejvyššími návštěvami soutěže obhájila! Vrátila se na vrchol českého fotbalu.

Na něm se však neudržela, již během sezóny 2009/10 začal pád podmíněný finanční nestabilitou. Krizová jara 2011 a 2014 jistě všichni rádi zapomenou. V září 2015 klub na pokraji krachu převzali do vlastnictví pan Šimáně a čínská společnost CEFC. Během první sezóny klub finančně stabilizovali, CEFC získal majoritu, nčetné posily pak pomohly vynést Slavii k pátému místu a zpět do pohárové Evropy. Ročník 2016-2017 pak Slavia zakončila mistrovskou korunovací na Strahově, za celou sezonu prohrála jediný ligový duel!  A tak věříme, že po letech prokletí přiblížili se roky snů.