Z historie kolínské odbočky SK Slavia Praha

 

První setkaní a jednání o založení odbočky u nás v Kolíně se datuje koncem roku 1966. V tuto dobu byl ustanoven přípravný výbor v jehož čele byli pánové - Adamec, Kuchař, Urbánek a MUDr. Telecký. Tento výbor pozval delegáty z Prahy a společně byl určen termín pro ustavující schůzi.

Tato schůze se konala 18.ledna 1967 za účasti 130 příznivců Slavie. Na schůzi byli také přítomni zástupci SK Slavia Praha v čele s legendárním brankářem Františkem Pláničkou. Ze 130 příznivců, kteří se zúčastnili ustavující schůze se ihned osmdesát přihlásilo za členy odbočky.

Veškerá setkání a besedy se pořádaly v kavárně Družstevního domu. Činnost kolínské odbočky se v této době zabývala především besedami s hráči a funkcionáři SK Slavia Praha, návštěvami utkání a kulturními činnostmi.

Jedna z těchto besed se uskutečnila 28.ledna 1971 s hráči Janem Lužou a kolínským rodákem Františkem Machurkou. Slávisté se v Kolíně scházejí do r.1972, jejich činnost se nelíbí současnému režimu a proto musí do ústraní. Dál však zůstávají členy odboru přátel SK Slavia Praha a samozřejmě věrnými příznivci Slavie.


 

Novodobá historie

Píše se listopad 1992 , u dveřích slávistů zvoní p.František Machurka a zve nás na 1.setkání. Toto setkání se uskutečnilo opět v salonku Družstevního domu v Kolíně. Takže právě tam, kde se setkávali i naši kolegové před více než dvaceti lety. Datum 11.11.1992 je vlastně vznikem ( neboli znovu zrození OPS v Kolíně).

Činnost odbočky byla v této době zaměřena především na zájezdy na ligová a pohárová utkání SK Slavia Praha. Toto je posláním odbočky i v současnosti. Když odbočka začínala, tak se pořádaly zájezdy autobusy, v současné době se každý dopravuje individuálně. Byly však doby, kdy jsme z Kolína vypravili na ligové utkání tři autobusy příznivců fotbalu.

Mimo těchto zájezdů se někteří členové odbočky pravidelně zúčastňují i různých společenský akcí pořádaných SK Slavia Praha. Pravidelně se kolínská OPS navštěvuje setkání odboček a valné hromady FO v Praze.

 

Výběr z několika společenských a sportovních akcí, kterých se zúčastnili naši zástupci:

V lednu 1993 jsme se jako odbočka zúčastnili Slávistického karnevalu v Lucerně. Dále pak slavnosti věnované ke 100. výročí založení Slavie v Rudolfínu.

V březnu r.1993 byla pořádána beseda s p.Korbelem, za OPS Kolín byl pozván p.Machurka.

V září 1993 se pořádal Swingový večer věnovaný životnímu jubileu Martina Růžka. Za OPS Kolín se této oslavy zúčastnil p.Jaroslav Lukeš.

V prosinci 1993 jsme se jako odbočka zúčastnili sportovního odpoledne, které bylo věnováno 50.narozeninám Františka Veselého. 

16.2.1995 pořádala naše odbočka besedu s bývalým hráčem SK Slavia s p.Františkem Veselým. Této besedy se zúčastnil i členové FO p.Krucký a p.Ročeň.

12.5.1996 byli přítomni zástupci naší odbočky na oslavách titulu, který slávisté získali po dlouhých 49.letech. Oslava probíhala po posledním domácím zápase na Václavském náměstí.

26.5.1996 slavnostní večer k oslavě mistrovského titulu v Praze na Žofíně, za Kolín p.Drahota a p.Lukeš

 

27.7.1996 jsme se zúčastnili letního přípravného turnaje v Poděbradech. Slávisté tento turnaj vyhráli, když ve finále porazili Hradec králové 4:0.

17.12.1999 proběhlo výroční zasedání slávistů, při této příležitosti proběhla také beseda s Tomášem Kuchařem hráčem SK Slavia Praha.

8.11.2001 OPS v Kolíně pořádá besedu s hráči Patrikem Gedeonem, Petrem Švancarou , vedoucím mužstva Pavlem Řehákem a místopředsedou FO Michalem Dobiášem.

14.4.2007 OPS Kolín pořádá první bowlingový turnaj za účasti odboček - Kolín, Brandýs nad Orlicí a Česká Třebová.

5.4.2008 OPS Kolín pořádá druhý ročník bowlingového turnaje za účasti odboček - Kolín, Brandýs nad Orlicí 2x, Česká Třebová, Rokycany, Velim, Čáslav, Kutná Hora

 

7.5.2008 zástupci odbočky se účastní slavnostního otevření nového stadiónu v Edenu.

22.5.2008 probíhá v Kolíně oslava mistrovského titulu a při této příležitosti se koná beseda s asistentem trenéra Pavlem Řehákem a mluvčím SK Slavia Praha Ondrou Zlámalem.

 

Připravil M. Zoubek, předseda a kronikář odbočky

Foto výběr z našich akcí